Menu
  • NKP Fiľakovský hrad

    NKP Fiľakovský hrad (Foto: Z. Schnelczer)

  • Budova Vigadó

    Budova Vigadó (Foto: G. Illés)

  • Kaštieľ Berchtoldovcov

    Kaštieľ Berchtoldovcov (Foto: Z. Schnelczer)

  • Mestský park

    Mestský park (Foto: Z. Schnelczer)

  • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor

    NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor (Foto: Z. Schnelczer)

  • Novohradské turisticko-informačné centrum

    Novohradské turisticko-informačné centrum (Foto: Mesto Fiľakovo)

  • Mestský úrad

    Mestský úrad (Foto: archív mesta Fiľakovo)

Úradné hodiny

Mestský úrad
Po.-Št.: 7.30-11.30/12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Klientske centrum - Pokladňa
Po.-Št.: 7.30-11.30/12.00-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Matričný úrad
Po.-St.: 7.30-11.30/12.00-16.00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 7.30-11.30

Samospráva Fiľakova spustila nový projekt právneho poradenstva. Má pomáhať sociálne znevýhodneným obyvateľom mesta pri riešení bytovej otázky. Cieľom projektu je pomáhať ľuďom, ktorí v meste častokrát prichádzajú v dražbách o byt kvôli nízkemu právnemu povedomiu.

„Mnohí ľudia sú v ťažkej situácii. Častokrát si požičiavajú peniaze, nakoľko z dávok nevyžijú. Potom sa dostávajú do sociálnej pasce a mnohokrát prichádzajú v dražbách o svoje byty, v ktorých potom ostávajú ako podnájomníci. Neraz spomínali aj nekalé praktiky,“ priblížil primátor mesta Attila Agócs. „Títo ľudia nemajú možnosti na využívanie akýchkoľvek právnych služieb. Právna kancelária, s ktorou má mesto zmluvu, má pomôcť pri riešení tejto situácie v občianskoprávnej rovine. Už teraz vidíme, že sú aj situácie, ktoré bude potrebné riešiť aj trestnoprávne, ale to si už budú musieť obyvatelia dotiahnuť sami,“ povedal primátor.

Počas nasledujúcich dvoch rokov bude ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia poskytované bezplatné právne poradenstvo. Prvá fáza projektu, ktorý vznikol v rámci Akčného plánu okresu Lučenec, sa začala ešte v minulom roku. Od marca tohto roka sa projekt rozbehol naplno. Ako priblížil primátor mesta Attila Agócs, v rámci akčného plánu dostalo mesto na projekt 35-tisíc eur. Z nich 1600 eur vyčerpali v roku 2018, v roku 2019 budú čerpať 21-tisíc eur a v roku 2020 zvyšných 12 400 eur. „V rámci projektu sme vytvorili dve pracovné pozície v podobe asistentov bývania. V rozsahu 35 hodín mesačne dvaja naši poverení sociálni pracovníci monitorujú už od minulého roka terén. Znamená to, že zisťujú predovšetkým skutočnosti týkajúce sa bytovej otázky obyvateľov z marginalizovaných komunít a navrhujú klientov, ktorí potrebujú právnu pomoc. Keďže spomínané negatívne javy nemajú dosah len na chronických neplatičov, ale aj na ich susedov, veríme, že tieto kroky budú všeobecne prospešné,“ vysvetlil.

V bytových domoch, v ktorých veľká časť bytov zmenila v dražbách majiteľa, hrozilo v minulosti aj odpojenie od pitnej vody. „Vznikali šumy, kde obyvatelia hovorili, že oni nájmy platia, ale správca neplatí ďalej dodávateľom. Správca zasa tvrdil, že obyvatelia neplatia nájmy, preto neplatí ani on. Kvôli tomu takmer vznikla menšia humanitárna katastrofa už v auguste 2015, kedy vodárne chceli odstaviť od vody 6 celých bytoviek. Takmer desatina obyvateľov mesta by uprostred leta ostala bez pitnej vody,“ povedal Attila Agócs s tým, že aj vďaka intervencii mesta sa napokon podarilo problém urovnať. Situácia sa však zopakovala pred Vianocami 2017. Z rôznych dotknutých lokalít sa preto na mesto obracalo čoraz viac obyvateľov, aby situáciu pomohlo vyriešiť.

Na projekte spolupracoval s mestom aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. „Verím, že tento projekt bude prvým krokom, aby sa veci pohli smerom k lepšiemu. Obyvateľov právnici nasmerujú, poradia im ďalšie kroky a vysvetlia, ako podobným situáciám predchádzať. Spolu s konzultačným strediskom Centra právnej pomoci, ktoré je zamerané na oddlžovanie a osobný bankrot, sú to efektívne nástroje, ako pomôcť ľuďom v sociálnej pasci k výraznej zmene ich zlej životnej situácie,“ uzavrel Ábel Ravasz.